Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Kulturní okénko A.B. – romské hvězdy

21. 04. 2008 10:35:30
Dnes bych vám ve svém „kulturním okénku“ :-) (podpořeném videotékou) ráda představila několik romských hvězd z oblasti filmu, hudby a tance, kterým se podařilo dobýt svět:

"Cikáni jdou do nebe“ („Tabor uchodit v nebo“, rok 1975, režie Emil Loteanu)

Nemohu začít jinak, než tímto filmem – mystickým příběhem o tragické lásce krásné Rady a Zobara.

Poprvé jsem ho viděla ještě na základní škole. Pouhé jedno shlédnutí mi stačilo na to, abych si několik příštích let notovala píseň s tou nejchytlavější melodií - Loli phabaj. Písně z tohoto filmu se staly legendami, dnes vám je přezpívám už všechny.

Vám k oživení paměti nabízím právě Loli phabaj

Tony Gatlif ( nar. 10.9.1948)

Vynikající francouzský režisér. Od 80. let se vrací ke svým kořenům a soustřeďuje se na téma života evropských Romů. Mezi jeho nejznámějsí filmy patří "Gadjo Dilo" (1992) a "Latcho Drom" (1997).

Jedna z nejkrásnějších scén filmu "Gadjo Dilo" – Adrian Simionescu píseň Tutti frutti:

"Latcho Drom" zobrazuje dokumentárně-hudebně-taneční formou putování Romů z Indie do celého světa. Vybrala jsem píseň ze Slovenska, píseň dotýkající se nejsmutnějších okamžiků historie – holokaustu. Osvětimskou píseň zpívá Margita Makulová, které se podařilo holokaust přežít. Poznámka: titulky v úvodu a na konci videoklipu nejsou součástí filmu.

Carmen Amaya (1913 – 1963)

Carmen Amaya je mnohými považována za nejlepší tanečnici flamenca všech dob. V době své největší slávy ve 40. a 50. letech byla mezinárodně uznávanou kulturní ikonou. Tento videoklip byl natočen na sklonku jejího života, v době kdy už byla vážně nemocná.

Joaquin Cortés (nar. 22.2.1969)

Nejslavnější tanečník flamenca současnosti. Výčet jeho úspěchů je dlouhý, tak to zkrátím. Joaquin je prostě naprosto úžasný tanečník, který je navíc nebezpečně sexy :-) !!!

Věra Bílá (22.5.1954)

Nekorunovaná královna středoevropské romské hudby. Bohužel bývalá. Měla našlápnuto, u nohou jí ležela Francie, Španělsko i Itálie. Ona však zmařila svůj talent neprofesionalitou a nespolehlivostí. Stáhla se do ústraní a veřejně již skoro nevystupuje.

Věra Bílá – Pašo paňori

Věra Bílá & Kale & Chico (Gipsy Kings) & Kayah - Amen

Eugen Hütz (31.10.1972) / Gogol Bordello

Víte že Madonna zpívá romsky ? Opravdu ! Zasloužil se o to Eugen Hütz, charismatický Newyorčan, emigrant z Ukrajiny. On a jeho Gogol Bordello (nazývající svůj hudební styl gypsy punk) se momentálně vyhřívají na výsluní světové slávy. Abych pravdu řekla, já jsem vlastně nepochopila proč. Eugen není žádný oslňující zpěvák (tak jako většina takzvaných zpěváků, kterými je český i světový showbusiness zaplaven, ale o tom zase někdy jindy). Ale ne že bych mu úspěch nepřála, jen do toho Eugene :-) !!

Společné vystoupení s Madonnou - koncert Live Earth 2007

Cinka Panna (1711 – 1772)

Rozloučím se s vámi příběhem vynikající houslistky, skladatelky a vyhlášené krasavice Panny Cinkové. Narodila se v roce 1711 na Slovensku, v rodině elitních romských muzikantů. Její výjimečný talent byl evidentní od útlého dětství, proto ji rodina poslala studovat hudbu. Později se svým manželem a švagry založila kapelu a stala se její primáškou. Brzy se proslavila a na koncerty ji zvali aristokraté z celé Evropy. Stala se legendou své doby, její jméno vstoupilo do kronik. Básníci ji nazývali „romskou Sapfó“, psali se o ní písničky i hry. Její příběh byl nedávno zfilmován, na premiéru filmu „Cinka Panna“ (režisér Dušan Rapoš) se můžeme těšit tento rok.

cinkapanna.jpg

Autor: Andrea Bartošová | pondělí 21.4.2008 10:35 | karma článku: 14.19 | přečteno: 5359x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 814 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 191 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 449 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...