Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Jak se žije v Krymské - odvrácená tvář

21. 10. 2016 5:00:00
Ulice Krymská a její přilehlé uličky ve Vršovicích se staly fenoménem, často označovaným jako učebnicový příklad veřejného prostoru, autentického života a alternativy. Co to ale v praxi znamená? Dá se v naší čtvrti ještě žít?

V posledních letech prošla Krymská velkou proměnou. Jsme pražským "Montmartrem", "Kreuzbergem", centrem kulturního aktivismu. Tato změna přinesla této lokalitě mnoho dobrého - snížení kriminality, zajímavé projekty, kulturu, aktivní kreativní lidi a "slávu". Zaujali jsme česká média a dokonce i prestižní zahraniční tisk, který vyzdvihuje naši čtvrť a označuje ji za místo, které stojí za návštěvu v evropské i světové konkurenci. A také jsme (bohužel !?) zaujali stovky mladých lidí, kteří se k nám chodí každou noc pobavit.

O odvrácené straně života v Krymské se ale spíše decentně mlčí. Zdejší kulturní hnutí bylo založeno na principu lokálního patriotismu. Zpočátku podnikatelé mluvili o společné komunitě podnikatelů a obyvatel, jejichž společným zájmem je vytvořit v Krymské žijící a přátelský městský prostor. Záhy se bohužel ukázalo, že mnoho místních podnikatelů poněkud pozapomnělo, že za každým oknem naší čtvrti někdo žije. Rezident se stal neviditelným, často obtěžujícím prvkem, jehož právům je nadřazena zábava a podnikání.

Kdy se nás rezidentů naposledy někdo zeptal, jak se nám ve "Fenoménu Krymská" žije? Jestli si ještě pamatujeme co v praxi znamená "noční klid po 22 hodině"? Jestli opravdu chceme zvítězit v pomyslné soutěži "O počet opilců na metr čtvereční v 1 hodinu ráno" (je reálná šance že zvládneme porazit i Prahu 1 a Stodolní ulici). Jak na nás dopadá aplikace zákazu kouření uvnitř podniků? Obsahuje definice rezidenční čtvrti také fakt, že se v ní nedá spát? Kdo z nás si v letních horkých nocích může otevřít okno? Baví nás ještě poslouchat cizí, často velmi hlasité hovory z ulice po půlnoci? Chceme se zúčastnit oslav, debat a smíchu, které k nám doléhají každou noc do pozdních ranních hodin? Kolik nočních-ranních návštěvníků naše ulice ještě poberou? Jak zvládáme vstřebat hudbu a basy, které pronikají do našich domovů? Co si myslíme o neomezených otevíracích dobách většiny místních podniků, které posvětila radnice? Jak se nám líbí chodníkový slalom mezi nedopalky, obaly od cigaret, zvratky a střepy z rozbitých lahví? Máme konfrontovat opilé mladíky močící na naše fasády a auta, nebo raději ne? Proč ranní rozhovory s provozními hlučících podniků, kteří jsou často sami pod vlivem alkoholu vyvolávají naprostou beznaděj? Kolik peněz jsme utratili za úpravy dispozic bytů a přesuny ložnic do vnitrobloků? S kolika oblíbenými sousedy se ještě budeme muset rozloučit, protože současný stav lokality nevyhovuje (nejen) životu s dětmi?

Ne, nezeptal se nikdo.... naše situace doposud nezajímala ani místní podnikatele, ani radnici a už vůbec ne naše noční-ranní návštěvníky. Mnoho z nás rezidentů se již v minulosti pokusilo o změnu a vedlo malé soukromé "války". A většinou bezúspěšně. Volání policie při rušení nočního klidu, jak doporučuje radnice, má pouze méně než krátkodobý efekt a nevede k žádné výrazné změně. Jednotlivec má jen malou šanci na úspěch.

Rezidenti Krymské a okolí, zkusme postupovat společně. Jako první krok, zahajme dialog s místními podnikateli. Připomeňme jim naši existenci. Vysvětleme jim dopad jejich podnikání na naše životy. Požádejme je o respekt, o změnu, o dodržování českých zákonů. Spojme se s radnicí, s policií, v případě potřeby založme občanské sdružení. Podílejme se aktivně na budoucnosti místa, které je naším domovem.

PS. Pro komunikaci rezidentů byla založena facebooková stránka - "Fenomén Krymská - odvrácená tvář" a emailová adresa krymska.prague@gmail.com. Setkání s "našimi" podnikateli a dalšími hosty se uskuteční dne 15.12.2016 od 19.00 hod. v Czech Inn Hostelu, Francouzská 79, Praha 10.

Autor: Andrea Bartošová | pátek 21.10.2016 5:00 | karma článku: 35.76 | přečteno: 5522x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Ministr izraelské vlády Smotrič a jeho: Palestinci nejsou národ

Největší zdejší přítel Izraele mlčí. Tu a tam mírně zakritizuje úplně jiné a menší prohřešky, ale na ministra Smotriče jaksi nekouká. Přitom jde o chování pravého Putinovského stylu a názorů. Izrael se vydává na ruské scestí.

26.3.2023 v 22:04 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 301 | Diskuse

Zdenek Horner

Úmyslná konstrukce dezinformace?

Minule jsem psal o tom, jak na stránce MVCR, kde se vysvětluje pojem Dezinformace dochází k nešťastné dezinformaci. Autor klíčového textu chce vzbudit dojem, že slovo dezinformace je ruského původu.

22.3.2023 v 15:05 | Karma článku: 28.26 | Přečteno: 602 | Diskuse

Zdenek Horner

Důvěřuj, ale prověřuj aneb Dezinformace v dějinách

Na stránkách MVCR lze nalézt základní informaci o pojmu Dezinformace. Bohužel tato klíčová počáteční informace je vlastně sama dezinformací. Je to velmi smutné a alarmující, jaké odborníky nechá ministerstvo veřejně informovat.

19.3.2023 v 23:15 | Karma článku: 24.85 | Přečteno: 505 | Diskuse

Zdenek Horner

Příčetnost země na rozcestí

Začali jsme kdysi Sametovou revolucí, kdy jsme se kasali, že nejsme jako oni. V nové době jsme se nedokázali vypořádat s neonacisty a dalšími různými hatery. Martin Konvička dodnes učí na JU, ale děkana Ševčíka odvoláme...

15.3.2023 v 3:27 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 547 | Diskuse

Zdenek Horner

Záporná valorizace aneb sáhnout si na kamna

Nabízím vládě a pozornosti konzervativců všech vyznání další nástroj k vyřešení bídy a inflace v naší zemi. Nic za to nechci, protože logickou úvahu není vhodné patentovat, aby k ní byl komplikovaný přístup a nikdo se jí nechopil.

14.3.2023 v 14:03 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 532 | Diskuse

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...