Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postup školy ve Valašském Meziřičí = návrat do středověku

17. 05. 2009 9:16:04
Aneb český NErasismus v praxi.

Vyrůstala jsem v „idylickém“ prostředí. Nové sídliště v Brně, plno mladých rodin. Ani jeden Rom, ani jeden vozíčkář, nikdo s žádným postižením. Dokonalá socialistická společnost přece žádné handicapované lidi nemá a pokud ano, uklidíme je do ústavů (a romské děti do zvláštních škol). Výsledkem je, že zírám, jak moji američtí a australští přátelé používají základy znakové řeči a já se nevzmůžu absolutně na nic. Dodnes jsem v rozpacích jak pomoci slepci na přechodu. Učitelé na naší střední škole chodili učit tělesně postižené studenty do ústavu na Kociánce (stejné předměty jako nás). My jsme je ani koutkem oka nezahlédli. Nechápu proč, zpomalili by snad moje vzdělávání ???

Myslela jsem, že je tento systém vzdělávání, kdy jsme všichni tak unifikovaně dokonale bílí a zdraví je 20 let po pádu komunismu překonán. Bohužel jsem se mýlila. Škola ve Valašském Meziříčí propaguje segregaci romských dětí a nachází pro své jednání podporu. Prý je to projekt, projekt který Romům pomůže.

Hmm, ten česky NErasistický projekt říká, že romské dítě je paušálně na základě své etnicity handicapované pro vzdělávání. Ten projekt říká, že se romští rodiče svým dětem paušálně nevěnují. Copak každý člověk není individuál ??? Je můj romský kamarád vůbec Rom, když bez problému vystudoval a dokonce se mezi většinovými spolužáky stal předsedou třídy ? Nebylo principiálně lepší ho dát rovnou do zvláštní školy a přidělit mu asistenta ? Nemám obvolat své romské přátele ať odejdou z těch středních a vysokých škol a nástaveb, které studují, protože jsou stejně nevzdělavatelní ???

Doporučíme mému kamarádovi Holstonovi, aby změnil zaměstnání ?? Vystudoval totiž Princeton (což je jedna z nejprestižnějších amerických univerzit) a pracuje jako letecký inženýr. Na základě všemocné Gaussovy křivky (kterou já v této otázce považuji za berličku psychicky labilních jedinců) je ale jasné, že jako černoch nemůže být přiměřeně inteligentní, a bylo by daleko lepší, kdyby dělal pasáčka koz. Už jako dítě ho měli raději segregovat a přidělit mu asistenta, aby dokázal spočítat, kolik je 2 x 2. A taky ho dát na basketbal, tak se to přece sluší a patří. Jo, a Obamu samozřejmě taktéž.

PROSÍM posuzujme každé dítě a každého člověka individuálně a nedělejme to na základě vzorníku barvy pleti !!!!!!!!!!

A je tu ještě jeden aspekt, proč nesouhlasím se separací. Kolega Horváth trefně napsal článek o tom, že Romové nejsou mimozemšťané. Souhlasím s ním. Většinová společnost pořád dokola omílá různé stereotypy, bez toho aniž by se pokusila Romům přiblížit (a objevit „Ameriku“, že stejně jako my, i Romové se od sebe navzájem liší). Mně se to přes hudbu podařilo a rozhodně nacházím věci, které mě inspirují. Nedávno jsem vedla velmi zajímavou debatu s moji blízkou přítelkyní. Na oslavě mých narozenin poprvé potkala mé romské přátele. Hodně o nich ode mě slyšela a chtěla se s nimi seznámit, ale zjistila že má v sobě nějakou psychickou zábranu, která se jí těžko překonává. Byla nervózní a vůbec nevěděla jak na to. Rozebírali jsme to, nemá žádnou negativní zkušenost, žádné Romy osobně nezná. Snad jen že ji rodiče varovali, že se nemá přibližovat ke čtvrti, kde Romové bydlí. Párkrát jsem byla na romském festivalu, kde se sejdou lidé různých kultur a národů včetně dětí a 10 dní spolu oslavují život. Je to přirozená cesta k vzájemnému seznámení a oddémonizování. Kdyby takovou akci moje kamarádka jako dítě navštívila, komunikace s mými přáteli by pro ni nebyla žádný problém, psychický blok by se prostě nekonal. Stejně jako pan Horváth si myslím, že je hodně důležité, abychom se navzájem lépe (a to nejlépe od dětství) poznali – my lidé zdraví, nemocní, i lidé různých národů a etnik - máme si vzájemně co dát.
Autor: Andrea Bartošová | neděle 17.5.2009 9:16 | karma článku: 17.51 | přečteno: 4043x

Další články blogera

Andrea Bartošová

Jak se žije v Krymské - odvrácená tvář

Ulice Krymská a její přilehlé uličky ve Vršovicích se staly fenoménem, často označovaným jako učebnicový příklad veřejného prostoru, autentického života a alternativy. Co to ale v praxi znamená? Dá se v naší čtvrti ještě žít?

21.10.2016 v 5:00 | Karma článku: 35.48 | Přečteno: 5130 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jurutka

O principech a komunistech pod pirátskou vlajkou

Tenhle rok divný. Tenhle rok není fajn. Odešel Leonard Cohen, odešel Wabi Daněk. A odešel další kus svobody. Totalita rozkopla dveře svojí neomalenou nabubřelou nohou a hned tak se nehne. Ta noha je Babišova.

22.11.2017 v 22:14 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 579 | Diskuse

Hatem Berrezouga

An Open Letter to Al-Jazeera from a Muslim living in Prague.

The Crazy and Shameful Reality of Islam and Muslim Leaders in the Czech Republic. Dear Al-Jazeera, Dear Mr. Heijmans, As a Muslim, I am outraged by the lies and the bias both Muslim community leaders, Raed Shaikh and Vladimir Sanka

22.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 530 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 739 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 931 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 396 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.