Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Madonna bojuje za práva Romů

3. 09. 2009 21:44:21
A Východní Evropa se zlobí .... Madonna je komerčně nejúspěšnější umělkyní současnosti. Podívejme se pravdě do očí, o zpěvu to tedy moc není :-)... Ale je to nesmírně zdatná a kreativní obchodnice. V tomto má můj plný respekt.

Na své poslední mimořádně úspěšné turné přizvala i uznáváné romské umělce Kolpakov trio z Ruska. Díky nim desetitisíce lidí ochutnají romskou hudbu a uslyší např. romskou hymnu Dželem dželem, kterou Madonna zpívá s nimi. Není to poprvé, co Madonna vystupuje s Romy. Již na koncertu Live Earth vystoupila s Eugenem Hutzem z Gogol Bordello.

Součástí jejich koncertů ve Východní Evropě se stala i kritika diskriminace Romů: "Existuje mnoho případů diskriminace Romů ve východní Evropě a to mě rozesmutňuje hlavně proto, že my věříme na toleranci - Romové, homosexuálové, lidé, kteří jsou odlišní, musejí mít možnost stejného zacházení, nezapomeňte na to".

A Východní Evropa se zlobí. Rumunský prezident Traian Basescu nazval její výrok "nepříjemnou záležitostí" a Madonna podle něj takto mluvila "z neznalosti". Češi se k jejímu výroku příliš nevyjadřují, ale dokážu si představit, že by reagovali stejně, ne-li drsněji. V Česku totiž panuje zavedený názor, že pokud jste Rom, padají Vám pečení holuby přímo do úst. Já se tedy neustále snažím zjistit, kde.. Mým romským přátelům tedy bohužel nikdo nic speciálního nenabízí. Naopak, je pro ně složitější sehnat práci i bydlení (jednou jsem se snažila sehnat tržní pronájem bytu pro rodinu – 2 děti a malý pes, oba rodiče pracující... hádejte jak to dopadlo). Také si nedokážu představit, že by existovaly nějaké speciální dávky, na které dosáhnete pouze pokud jste romského původu.

Nevím, kolik toho ví Madonna o životě Romů a nevím, co s nimi zažila. Vidím ovšem co se stane, pokud Patrik Banga popíše pár příběhů ze života. Diskuze pod jeho článkem se pak v podstatě nedá číst. Jenže takto to doopravdy je.

Já jsem dnes například jela taxíkem s rodiči mého romského „bratra“. Taxikář mi položil otázku, která mě naprosto odrovnala: Kde jste TO vzala ? zeptal se směrem k mým přátelům. Sice se omlouval po zbytek jízdy, ale v každém případě to byla poslední jízda taxíkem této společnosti. Toto skutečně nerozdýchám...

Takže co dodat ? Snad jen díky Madonno !!!!!

Vadim Kolpakov děkuje Madonně

Kolpakov trio v příjemné neformální atmosféře (a se zpěvačkou dle mého gusta :-) )

Autor: Andrea Bartošová | čtvrtek 3.9.2009 21:44 | karma článku: 14.98 | přečteno: 3591x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Štěpánka Bergerová

Lov lítačky za jízdy?

„Za jízdy se držte a netelefonujte nahlas...“ byl nadpis článku na iDNES, který pojednával o osvětové kampani pro vhodné chování pasažérů emhádé ...

28.3.2023 v 19:44 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 121 | Diskuse

Karel Trčálek

Marek Benda musí být ústavním soudcem! Naše liberální společnost mu to dluží!

Představte si, stejně jako John Lennon, že jako ústavní soudce působí někdo, kdo je zavilým odpůrcem stejnopohlavních manželství. To by levičáci kvičeli!

28.3.2023 v 17:57 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 190 | Diskuse

Radim Polášek

Vysokoškolský profesor přece nebude brát méně než učitelka na základní škole!

Platí, kolik který člověk na jaké pozici bere, tak to určuje, jak zaměstnavatel vidí tu praci, kterou dělá, důležitou. A asi se všichni shodneme, že vysokoškolský profesor dělá důležitější práci než ta učitelka na základní škole.

28.3.2023 v 14:59 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jan Pražák

Poctivý rovná se hloupý?

„Honzo, už se ti někdy v životě stalo, že ses zastyděl za to, že jsi byl poctivej?“ Položila mi Maruška záludnou otázku, jakmile před nás v pondělí odpoledne postavila servírka v cukrárně kávu se zákuskem.

28.3.2023 v 14:34 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 436 | Diskuse

Ondrej Halama

Český kataster slovenskými očami – čo sú pozemky evidované zjednodušeným spôsobom? § 8 KZ

Pokračujem v čítaní katastrálniho zákona a v porovnávaní so slovenským právom. Tentokrát sa zastavím pri § 8, ktorý predpisuje ako sa majú označiť nehnuteľnosti v listinách určených katastru.

28.3.2023 v 14:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...